Wybór fotografa ślubnego nie należy do najłatwiejszych zadań. Efekty sesji zobaczymy dopiero po ślubie – nie będzie szansy na powtórkę. A przecież zdjęcia z Waszego ślubu i wesela to pamiątka, do której będziecie często wracać. Dlatego wybór właściwego fotografa zagwarantuje Wam, że będą one najwyższej jakości.

Na co należy zwracać uwagę?

Najpewniejsze są rekomendacje od zadowolonych par, które znamy osobiście. I jest to często autentyczna reklama. Z dystansem należy za to patrzeć na fora internetowe. Warto odwiedzać strony rekomendowanych fotografów i sprawdzać, czy zamieszczone tam zdjęcia są w poszukiwanym przez nas stylu. Jeśli tak, warto wysyłać e-maila z zapytaniem o dostępność terminu oraz z prośbą o przedstawienie szczegółów oferty i ceny. Zwracajcie uwagę na dokładne czytanie cennika. Dlaczego? Bo pozornie ta sama usługa, u jednego fotografa kosztuje 1 000 zł, a u drugiego 5 000 zł, bo ten drugi oferuje w cenie album, pracuje z duecie, plener planuje w inny dzień niż ślub i oferują zdecydowanie więcej zdjęć, niż ten pierwszy, który oferuje tylko płytę CD i np. 100 zdjęć, które wybierze sam.

Czy ważne jest czym fotograf wykonuje zdjęcia?

Niby nie, bo przecież zdjęcia są wizytówką fotografa, a nie aparat czy imponująca kolekcja obiektywów, ale prawdą jest również to, że fotografowi z lepszym sprzętem, łatwiej będzie w trudniejszych warunkach, np. w ciemniejszym drewnianym kościele. Dlatego, warto zapytać o sprzęt, tak samo, jak o aparat zapasowy, który profesjonalny fotograf ślubny powinien mieć.

Kiedy zacząć poszukiwania?

Najlepiej zaraz po wybraniu daty ślubu i wesela, znalezieniu sali i wyborze oprawy muzycznej. Czyli po potwierdzeniu innych ważnych punktów związanych ze ślubem. Jeśli nie macie nikogo z rekomendacji, to poszukiwania najlepiej rozpocząć w internecie. Ale trzeba uważać, na to co jest tam publikowane, dlatego polecamy osobiste spotkanie z fotografem.

Spotkanie z fotografem

Jest to szansa na obejrzenie portfolio, przejrzenie oferty czy zaprezentowanie przykładowej foto książki. A co najważniejsze, będziecie mieli okazję sprawdzić, czy fotograf będzie “nadawał na Waszych falach” – to bardzo ważne. Przecież spędzi w Waszym towarzystwie cały dzień. Te relacje mają znaczenie, bo bez dobrego kontaktu nie da się zrobić dobrych zdjęć. 

Podczas takiej rozmowy, będziecie mieli okazję poznać bliżej doświadczenie fotografa. Jeśli fotograf nie jest początkujący, to z pewnością doskonale zna scenariusz ślubu i wesela i z góry wie kiedy i jaką pozycję zająć, żeby jak najlepiej uchwycić najważniejsze momenty. Jest to też doskonała okazja, aby porozmawiać o Waszych oczekiwaniach. Pamiętajcie, że mody na zdjęcia ślubne są ulotne. Czyli to, co wczoraj uchodziło za nowatorskie, dzisiaj jest już powielaną przez wszystkich sztampą, a jutro okaże się kiczem. Przykładem mogą być popularne przed kilkoma laty zdjęcia na złomowiskach, albo w wodzie, na które dzisiaj już nikt nie chce patrzeć. My jesteśmy przekonani, że zdjęcia klasyczne, nazywane przez niektórych “staroświeckimi”, nigdy nie podzielą ich losu i warto zdecydować się chociaż na kilka ujęć w stylu klasycznym. Nie pożałujecie.

Umowa na wykonanie zdjęć

Umowa musi być precyzyjna i odpowiadać na pytania, kto wykonuje zlecenie, komu i w jakim terminie. Powinna dokładnie opisywać zakres usługi oraz termin przekazania gotowych prac. Bardzo ważna jest cena, zaliczka i odpowiedzialność materialna w przypadku zerwania umowy przez którąkolwiek ze stron.

PODSUMOWANIE

Na co zwrócic uwagę podczas wyboru fotografa:

  1. Styl fotografii: kierujcie się własnym gustem.
  2. Licencja fotografa ślubnego: jest to zezwolenie wydawane przez Kurię na fotografowanie miejsc sakralnych. Brak takiego dokumentu może uniemożliwić wykonywanie zdjęć podczas ślubu kościelnego!
  3. Cena: taką informację najczęściej otrzymacie dopiero po wysłaniu zapytania – nie każdy fotograf udostępnia ceny na swojej stronie internetowej.
  4. Rozmowa z fotografem: dowiedzcie się za co konkretnie płacicie? Ile godzin będzie pracował fotograf, ile otrzymacie zdjeć, co jest wliczone w cenę, czy będziecie mieć zapewnioną galerię internetową i na jak długo, jak długo będziecie czekać na zdjęcia.

Zapraszamy

do wspólnego tworzenia

Waszej historii.

AGNIESZKA I PIOTR SUROWIEC